اِبْن سینا، ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا (۳۷۰-۴۲۸ق)، بزرگ‌ترین فیلسوف مشایی و پزشک نامدار ایران در جهان اسلام است.

ابوعلی سینا در ۱۰ سالگی همه قرآن و بسیاری از مباحث ادبی را یاد گرفت. در ۱۸سالگی در منطق، طبیعیات (علوم طبیعی) و ریاضیات خبره بود. آنگاه به الهیات روی آورد و به خواندن کتاب مابعدالطبیعه ارسطو پرداخت.

نظام فلسفی ابن سینا، به طور کلی و به ویژه از لحاظ برخی اصول آن، ژرف‌ترین و ماندنی‌ترین تأثیر را بر تفکر فلسفی اسلامی پس از وی و نیز بر فلسفه اروپایی سده‌های میانه داشته است. ابن سینا در ساختار تفکر مشایی نوآوری‌هایی می‌کند، نکات مبهم تفکر ارسطو را روشن می‌سازد، گاه برآن می‌افزاید، و سرانجام می‌کوشد که به یاری عناصری از اندیشه‌های افلوطینی و نوافلاطونی نظام فلسفی نوینی بنیاد نهد؛ اما رویدادهای زندگانی به ویژه مرگ زودرسش، کوشش‌های او را ناتمام گذاشت.

کتاب قانون ابن سینا طی چندین قرن -چه در سرزمین‌های اسلامی و چه در اروپای قرن‌های میانه – بر همه کتاب‌های پزشکی دیگر برتری داشت و بر آنها تأثیر چشمگیری نهاد.

ابن سینا در موسیقی نیز آثاری دارد که در درجه اول از لحاظ روش شناسی در خور توجه است، زیرا می‌تواند راهنمایی برای پژوهش علمی موسیقی باشد. وی آثاری عرفانی به زبان رمز و کنایه و در قالب تمثیل دارد که در ادبیات صوفیانه دوره‌های بعد و در شیوه بیان مطالب عرفانی تأثیر آشکار داشته است.

ابن سینا درباره زبان و زبان شناسی نیز آثاری داشته است. به علاوه در شعر و سخنوری نیز مهارت داشته است که از قدرت و تسلط او بر زبان عربی حکایت می‌کند. وی رساله کوچک بسیار مهمی نیز در اصول و مبادی علم آواشناسی دارد.

از ابن سینا آثاری به زبان فارسی بر جای مانده است که از لحاظ تاریخ تحولات این زبان و شناخت توانایی‌ها و قابلیت‌های آن دارای ارزش و اهمیت است. مشهورترین نوشته او به فارسی کتاب دانشنامه علائی است.

نمایش دادن همه 4 نتیجه

نسخه اصلی کتاب خطی خود آموز و آموزش فن علوم غریبه ابوعلی سینا

۹.۹۰۰ تومان
کتاب خود آموز و آموزش فن علوم غریبه ( کنوز المعزمین )، نوشته شیخ الرئیس ابو علی سینا است. این کتاب آموزشی در رابطه با آموزش فن علوم غریبه (سیمیا، ریمیا، کیمیا، هیمیا لیمیا ) می باشد.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

نسخه اصلی کتاب مجربات ابن سینا

۶.۳۰۰ تومان
نسخه اصلی کتاب مجربات ابن سینا در شاخه علوم غریبه درباره اوراد و طلسمات براى ایجاد محبت و ابطال طلسمات و غیره در کتاب مجربات ابن سینا آمده است.
دانلود سریع پس از پرداخت آنلاین

نسخه اصلی کتاب قانون ابن سینا

۱۴.۹۰۰ تومان
کتاب قانون در طب یا به اختصار قانون، یکی از کتاب‌ های ابن سینا در زمینه پزشکی‌ است. که نزدیک به هفتصد سال در مراکز علمی اروپا تدریس می‌ شد. دومین کتابی که در اروپا به چاپ رسید، کتاب قانون ابن سینا بود.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

نسخه کامل کتاب الهیات ابن سینا

۱۴.۹۰۰ تومان
تاب الهیات که مهم ترین بخش از رساله بزرگ شفا می‌ باشد. کتاب الهیات با نام‌ های علم‌ مابهد‌الطبیعه، فلسفه‌ اولی و علم‌ الهی نیز یاد شده است. ابن سینا خود معتقد که ثمره و نتیجه الهیات، آشنایی با خداوند و فرشتگان است.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین