معنی لغوی متافیزیک

واژه متافیزیک از دو کلمه “متا” به معنای بَعد و “فیزیک” به معنای طبیعت تشکیل شده است و در ترجمه‌های معمول آن را با “مابَعدالطبیعه” معادل می‌کنند.

متافیزیک به‌معنای دقیق آن شاخه‌ای است از فلسفه (همان‌گونه که اپیستمولوژی (معرفت‌شناسی) epistemology، زیبایی شناسی aesthetics و… شعوبی از فلسفه هستند. متافیزیک به گفته ارسطو جست‌و‌جوی نخستین اصل‌ها و علت‌ها و بررسیِ بودن به مثابهء بودن است، پرسش‌های بنیادی متافیزیک درباره بودن، نبودن، شدن، یکی، بسیاری و… است. متافیزیک در این معنا به نوعی همان “آنتولوژی” ontology (وجودشناسی) یا بودن‌شناسی است.

متافیزیک چیست؟

مابعدالطبیعه یا متافیزیک یا متاگیتیک شاخه‌ای از فلسفه است که به پژوهش دربارهٔ چیستی و کُنه وجود، زندگی و جهان به عنوان یک کل می‌پردازد.

متافیزیک را ریشهٔ فلسفه می‌دانند؛ بدین معنا که فیلسوفان نخستین عمدتاً به این حوزه از فلسفه می‌پرداخته‌اند.

در فلسفهٔ معاصر، به مباحث مابعدالطبیعی با شکٌاکیت بسیار نگریسته‌اند.

متافیزیک به نقل از ماکس پلانک :

قطعه خاکی را در نظر بگیرید، و ابعاد و حدود هندسی آن و ساختار شیمیایی و فیزیکی آن را بررسی کنید، این یک بررسی علمی است. امّا همین قطعه خاک را، ضمن یک تصویر بزرگ‌تر و فراگیر ببینید، بیابانی را در نظر آورید با تپه‌ها و دامنه‌ها و این قطعه خاک را، در این مجموعه از نظرگاهی بلند نظاره کنید. تصویری دیگر از آن خواهید داشت. این دومی است که تا حدودی به بینش متافیزیکی شبیه است.

گفته می شود که هر انسانی به صورت بالقوه یک سری توانایی متافیزیکی دارد که کمتر حاضر به بیان یا پیروی از عملکرد‌های آن است. این نشانه‌های روحی – روانی به عنوان توانایی یا قابلیت‌های ماورالطبیعه شناخته می‌شود.

بیشتر افراد گاهی از گوشه چشم خود یک سایه سیاه می‌بینند، یا ممکن است هاله‌هایی به دور اشخاصی بینند که سو سو می‌زند. این نشانه‌های ماورالطبیعه تجربه‌هایی خاص هستند که هر فرد بسته به شرایط و یا میزان توانایی اش درک می‌کند. بسیاری از افراد هم این نشانه‌ها را درک نمی‌کنند.

همچنین گفته می شود که متافیزیک تنها به عالم ارواح و اشباح بر نمی‌گردد. گاهی انرژی‌های مثبت و منفی که از افکار و ذهن شما نشات می‌گیرد می‌تواند تغییرات چشمگیری در زندگی عادی شما ایجاد کند.

این انرژی‌ها همان متافیزیک هستند که با حواس پنجگانه ما به وجود نمی‌آیند، ولی با حواس پنجگانه ما حس می‌شوند.

نمایش 1–12 از 55 نتیجه

کتاب متافیزیک اثر استیون مامفورد

۱۷.۰۰۰ تومان
این کتاب با طرح پرسش‌های متافیزیکی، سراغ مباحث اساسی این حوزه از معرفت بشری می‌رود: مثلا اشیا چه هستند؟ آیا رنگ‌ها و شکل‌ها برای خود وجودی مستقل دارند؟ آیا کل همان مجموع اجزایش است؟ چگونه است که چیزی علت چیزی دیگر می‌شود و نه صرفا همجوار آن؟ ممکن چیست؟ آیا زمان چیزی جاری است؟

کتاب متافیزیک اثر ارسطو

۵۹.۰۰۰ تومان
کتاب متافیزیک، اثری فلسفی نوشته ی ارسطو است که در سال 330 پیش از میلاد مسیح نوشته شده است. این کتاب، حاوی اندیشه های تکامل یافته ی ارسطو در رد دو بینش است: یکی، تئوری افلاطونی که بیان می کند ما تنها بازتابی مبهم از واقعیت را دریافت می کنیم و دیگری، بینشی افراطی که عقیده دارد همه ی فرآیندها در نهایت، مادی هستند.

کتاب افشاگری های دکتر ولف نوشته کریس استونر بدون سانسور

۳.۶۰۰ تومان
نسخه بدون سانسور کتاب افشاگری های دکتر ولف نوشته کریس استونر در مورد موجودات بیگانه نوشته کریس استونر است. اشیایی که برخی خلبانان در جنگ جهانی دوم مشاهده کردند. آنها شیئی عجیب و به ظاهر فلزی را مشاهده و گزارش کرده اند که مانند وسیله‌ ای برای بررسی و تحقیق،روی هواپیما آنها سایه انداخته بوده است.
دانلود سریع پس از پرداخت آنلاین

نسخه اصلی کتاب ارابه خدایان اریک فون دانیکن

۴۳.۲۰۰ تومان
کتاب ارابه خدایان نوشته اریک فون دانیکن به بررسی آثار و نشانه‌ های باقی‌مانده از مسافران فضایی در میان آثار تاریخی و باستانی می‌پردازد. این کتاب بر پایه فرضیه‌ ای که از تکنولوژی‌ های تمدن‌ های باستانی و ادیان برگرفته از مسافران فضایی هستند که به نام خدایان پذیرفته شده‌اند.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

دانلود کتاب ماورای طبیعی شدن، نوشتۀ دکتر جو دیسپنزا

۹.۰۰۰ تومان
کتاب ماورای طبیعی شدن، نوشتۀ دکتر جو دیسپنزا؛

PDF کتاب تماسهای یزدانی نوشته زکریا سچین

۹.۹۰۰ تومان
کتاب تماس های یزدانی یا الهی به مباحتی چون عروج و سفرهایی به عالم اموات ، خدایان ، الهه ها ، فرشتگان و ارگانیسم های ترکیبی ، رویاها ، نشانه ها ، وحی و مکاشفات و نخستین ارتباطات انسان و خدا از آغازین لحظات خلقت می پردازد.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

دانلود کتاب پایان روزها _ زکریا سچین (بدون سانسور)

۹.۹۰۰ تومان
نسخه اختصاصی جدید و کامل با کیفیت فوق العاده کتاب پایان روزها نوشته زکریا سیچین  به زبان فارسی و انگلیسی بعد از پرداخت آنلاین هزینه هر دو نسخه در اختیار شما قرار میگیرد . این نسخه بدون سانسور کتاب پایان روزها نوشته زکریا سیچین است.

نسخه بدون سانسور کتاب طلای خدایان از اریک فون دانیکن

۱۲.۹۰۰ تومان
کتاب طلای خدایان درمورد یکسری تونل باستانی که ساخته دست بشر در اکوادور به همراه یکسری مجسمه های عجیب و کتیبه‌ های فلزی صحبت می شود که به اعتقاد نویسنده این عجایب کار فرازمینی هاست.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

کتاب منشا نام خدا و هویت حقیقی او ماکسیمیلیان دی لافایت

۸.۱۰۰ تومان

کتاب منشا نام خدا و هویت حقیقی او ماکسیمیلیان دی لافایت؛ هنگامی که شما حتی بخشی از این رساله را بخوانید،متوجه می شوید که این نوشته به هیچ دینی حمله نمی‌کند و پاک از آن است.

دانلود فوری بعد از پرداخت

مجموعه کامل ۵ جلدی کتاب باستان شناسی ممنوعه

۳۴.۹۰۰ تومان
مجموعه باستانشناسی ممنوعه ، بسته ارزشمندی از کتابهای مهم و ضروری و با ارزش باستان شناسی، دفینه یابی، علامت شناسی برای شما عزیزان گرداوری شده است
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

مجموعه کامل مصاحبه های دکتر نرودا بدون سانسور (پنج قسمت)

۱۹.۹۰۰ تومان
سال‌ها پیش، آثار اسرارآمیزی پیدا شد که منجر به یکی از جذاب‌ترین اکتشافات علمی و انسان‌شناسی گشت. یک سازمان سرّی و اذعان‌نشده از NSA (سازمان امنیت ملی امریکا) مسئول تماس فرازمینی و فناوری ادغام، این کشف را برای اهداف و برنامه‌هایش به آزمایشگاه خود برد.
دانلود سریع بعد از پرداخت آنلاین

دانلود کتاب گمشده انکی از زکریا سیچین

۰ تومان
کتاب گمشده انکی از کتاب های زکریا سیچین در مورد فرازمینی هایی است که در گذشته های دور در زمین زندگی می کرده اند. سیچین بر اساس کتب مقدس، کتیبه های رسی، افسانه های اساطیری و یافته های باستان شناسی؛ کتاب هایی را درباره آنچه در گذشته زمین رخ داده را منتشر کرده است.