دسته‌بندی نشده

شمس المعارف الکبری چیست؟

شمس المعارف کبری چیست؟

شمس‌المعارف‌الکبری یا شمس‌المعارف و لطایف‌العوارف (در فارسی به معنای آفتاب بزرگ شناخت) عنوان کتابی به زبان عربی نوشته ابوالعباس احمدبن علی بن یوسف قرشی البونی معروف به احمد بن علی البونی که نویسنده قرن هفتم هجری قمری می‌باشد.

شمس‌المعارف مهمترین کتاب در زمینه علوم خفیه در دنیای شرق می‌باشد.

کتاب دارای دو بخش شمس‌المعارف کبری و شمس‌المعارف صغری می‌باشد. فصلهای اول کتاب به مربع جادویی و خاصیت حرفها و اعداد برای ارتباط با ارواح و اجنه می‌باشد. این کتاب با وجود رایج بودن در بیشتر تاریخ اسلام ممنوع بوده‌است. صوفیان نقشبندی از این کتاب بسیار استفاده می‌کنند.

این کتاب تألیف شیخ عارف احمد بن علی البونی ۶۲۲ بنا به آنچه در کشف‌الظنون آمده. در کتاب یاد شده مطالبی عجیب و غریب و اعمال و ادعیه‌ای آمده که هیچ‌کدام مآخذ و مستندی ندارد و در برخی از این ادعیه صلوات بر آل پیامبر نیز آمده، کسانی که در مورد بونی شرح حال نوشته‌اند هیچ‌کدام او را به یکی از مذاهب اربعه اهل سنت یا دیگر مذاهب نسبت نداده‌اند. در کتاب الذریعه، شیخ آقابزرگ تهرانی در مورد این کتاب و مؤلف آن می‌گوید: این کتاب در مورد دعا، اذکار، ختومات، تسخیرات و توسلات به اسمای خداوند و مسایلی از این قبیل مانند خاصیت سوره‌ها و آیات قرآن و برخی از علوم غریبه است.شیخ عباس قمی در کتاب الکنی و الاقاب می‌گوید: ابوالعباس احمد بن علی القرشی الفاضل الصوفی الجعفری، ماهر در علم اعداد و صاحب کتاب در مورد آن از جمله شمس‌المعارف‌الکبری منسوب به بونه می‌باشد که شهری است در سواحل آفریقا. در کلام شیخ عباس قمی نسبت تصوف به او داده شده در کتاب تاج‌العروس زبیدی نیز می‌گوید: او شیخ طریقه بونیه در اعداد و حروف است.

شمس المعارف الکبری چیست

قدرت شمس المعارف

کتاب شمس المعارف کبری کتابی است که حاوی اسرار و دستورهای بسیاری برای سحر و راز علوم معنوی است و حاوی اطلاعات بسیار دقیقی است، به طوری که در صورت استفاده نادرست از دستورهای جادویی در آن برای رزق و روزی، ازدواج یا آوردن معشوق ممکن است در زندگی انسان فاجعه ای به بار بیاورد، با علم به اینکه عده ای وجود دارند و منظورمان کسانی هستند که قصد بد و شیطانی دارند که می خواهند اسرار آن را بیاموزند تا از آنها برای آسیب رساندن به مردم استفاده کنند. زندگی دیگران را به یک فاجعه انسانی تبدیل کنند و این همان چیزی است که در واقع اتفاق افتاده است و ما داستانی را در مورد این کتاب برای شما تعریف می کنیم و شاید شاهدی باشد که یکی از خطرناک ترین کتاب های جادویی است

در کتاب یاد شده مطالبی عجیب و غریب و اعمال و ادعیه‌ای آمده که هیچ‌کدام مآخذ و مستندی ندارد و در برخی از این ادعیه صلوات بر آل پیامبر نیز آمده، کسانی که در مورد بونی شرح حال نوشته‌اند هیچ‌کدام او را به یکی از مذاهب اربعه اهل سنت یا دیگر مذاهب نسبت نداده‌اند

در کتاب الذریعه، شیخ آقابزرگ تهرانی در مورد این کتاب و مؤلف آن می‌گوید: این کتاب در مورد دعا، اذکار، ختومات، تسخیرات و توسلات به اسمای خداوند و مسایلی از این قبیل مانند خاصیت سوره‌ها و آیات قرآن و برخی از علوم غریبه است.

شیخ عباس قمی در کتاب الکنی و الاقاب می‌گوید: ابوالعباس احمد بن علی القرشی الفاضل الصوفی الجعفری، ماهر در علم اعداد و صاحب کتاب در مورد آن از جمله شمس‌المعارف‌ کبری منسوب به بونه می‌باشد که شهری است در سواحل آفریقا

در کلام شیخ عباس قمی نسبت تصوف به او داده شده در کتاب تاج‌العروس زبیدی نیز می‌گوید: او شیخ طریقه بونیه در اعداد و حروف است.

درباره شمس المعارف کبری

فوایدی که در کتاب شمس المعارف الکبری آمده است

کتاب شمس المعارف الکبری حاوی فواید و تجربیات معنوی فراوانی است که در درمان برخی از بیماری های روحی به کار می رود که از مهمترین فواید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • منافع مادی و شخصی: از منافعی است که انسان می‌خواهد به دست آورد، مانند برکت در پول و تجارت و مال و وداع با فقر و برخی از منافع نیز در مورد پذیرش، مشتری آوردن، تسلط بر ظالمان، به دست آوردن. خرد و بسیاری از مزایای دیگر.  
  • فواید اجتماعی: منافعی است که فرد برای اهداف خانوادگی و اجتماعی مانند ازدواج، فرزندآوری، رهایی از لجاجت شوهر و مطیع ساختن او یا برعکس و همچنین برخی از منافع برای کسانی که می خواهند برگردند، به دست آورد. زن یا زن مطلقه افراد مجرد برای کسانی که می خواهند معشوق را به عقد خود دربیاورند یا نامزد بیاورند مزایایی دارند که به کراوات معروف است. و نیز: اصلاح اخلاق، برای زندگی سعادتمند، پیشگیری از بدی ها و بیماری ها، به دست آوردن خانواده و خانواده ممتاز، برآورده شدن حوائج، پوشاندن عیوب، پوشاندن گناهان، برای امنیت و امان دایمی، برای زدودن افکار وسواسی از اعضای خانواده.
  • فواید معنوی: فواید و تجربیاتی است که برای درمان جادوگری، لمس کردن، وابستگان و سایر بیماری‌های معنوی که در اثر جادو، چشم بد یا حسادت به شخص مبتلا می‌شوند، استفاده می‌شود. و بسیار در مورد: آوردن نامه، آوردن معشوق، بازگرداندن شوهر، درمان چشم، درمان حسادت، درمان وابستگی، درمان لمس، احیای قلب، درمان بی خوابی و ….

اینها تنها گوشه ای از فوایدی بود که در کتاب شمس المعارف ذکر شده است و اگر بخواهیم به همه آنها اشاره کنیم از فراوانی و دقت آنها در موضوعات مختلف دلزده می شدم.

اگر به علوم خفیه علاقه دارید پیشنهاد می دهیم نسخه اصلی کتاب شمس المعارف کبری را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *